Pět tipů, jak se motivovat ke cvičení

Motivace ke cvičení je základem vašeho úspěchu. Pokud nebudete mít před sebou motivační vidinu úspěchu a nedokážete se pro cvičení nadchnout tak, abyste u něj dlouhodobě vydrželi, těžko na sobě zpozorujete výraznější výsledky. V následujícím článku si ukážeme několik tipů, které vám pomohou zvýšit míru motivace a vydržet postupovat podle vámi vytyčeného plánu.

Volte udržitelné varianty

Velmi důležitým aspektem vašeho tréninkového plánu i jídelníčku bude volba takových variant, které pro vás budou z dlouhodobého hlediska přijatelné a nebudete se při nich trápit. Pokud zvolíte drastickou dietu a velmi náročný trénink, budou vaše výsledky v krátkodobém horizontu možná oslnivé, ale určitě není možné aplikovat podobné koncepty dlouhodobě. Těžké tréninky a diety jsou navíc kromě destruktivních účinků na vaše zdraví často spojeny také s jojo efektem a dalšími problémy, které nastávají v případě upuštění od původního plánu.

Vždy tedy kalkulujte s reálnými předpoklady pro sestavení jídelníčku i vašeho tréninku tak, aby bylo možné držet se všech zásad v dlouhodobém horizontu.

Najděte si sparingpartnera

Pokud si najdete na cvičení partnera, který bude všechny strasti a radosti prožívat s vámi a který bude rovnocenný vašim výkonům, může to výrazně zvýšit vaši motivaci k tréninkům a držení se doporučeného plánu. Ve dvou se to prostě lépe táhne a ve cvičení tomu není jinak.

Stanovte si jasné a měřitelné cíle

Stanovení cílů vašeho snažení je pro udržení motivace velmi důležité. Na své cestě za nimi jistě narazíte na spoustu strastí a problémů, ale právě vidina pozitivního výsledku vás bude dále motivovat. Kromě finálních cílů je vhodné počítat také s cíli dílčími, které vás mohou motivovat průběžně.

Uzpůsobte cvičení tak, aby vás bavilo

S trvalou udržitelností tréninku spočívá také to, aby pro vás jeho skladba byla dostatečně atraktivní. Pokud některé cviky nemáte zrovna v oblibě nemusíte je ve velkém objemu zařazovat do vašich tréninků. Podobně postupujte i v ohledu skladby jídelníčku, poraďte se s vašim nutričním poradcem a zvolte si kombinaci jídel, která bude v rámci možností vyhovovat vašim preferencím.

Odměňujte se

Za splněné dílčí cíle si dopřávejte patřičných odměn. Nemusí se jednat o extrémně tučná jídla nebo několik dní v posteli bez pohybu, ale občasné vybočení z dlouhodobého plánu bude mít pro vaše snažení pozitivní dopady a pomůže vám udržet stálou motivaci.

Stáhněte si motivační hudbu

A malý tip nakonec z osobní zkušenosti! Poslech motivační hudby může vaše tréninky posunout na jinou úroveň. Pořiďte si kvalitní sluchátka a na tréninku se motivujte hudbou, která vám dodá sílu a odhodlání vydat ze sebe maximální úsilí vedoucí k lepším výsledkům.