Jak vyzdobit obývací pokoj v lednu?

Před několika lety jsem se hrabala před naším domem v popelnici, abych zbavila obývací pokoj smutku. V mrazivém lednovém dni jsem soptila nad tradicí a doufala, že se sousedé nedívají.

Tradice totiž hovoří o tom, že se vánoční výzdoba uklízí na Tři krále. Samozřejmě se tento zvyk nedá vždy dodržet. Každý odstrojujeme stromeček a uklízíme výzdobu jindy. Ale i přesto mnozí z nás pak cítí, že domovu cosi chybí. Jak to tedy udělat, aby na nás po Vánocích nekoukal z každého kouta smutek.

Výzdoba až do Velikonoc?

A když jsem tehdy táhla zpátky domů igelitky, z kterých vykukovalo naše chvojí, zelené papírové girlandy, zlaté jmelí, stuhy a řetězy, zamýšlela jsem se nad tím, jak to zařídit, aby náš obývací pokoj neprocházel lednovou kocovinou po předchozím opojení vánoční výzdobou. Jisté je, že nechat výzdobu až do Velikonoc není moudré. Příliš se okouká a usedají na ni vrstvy prachu. A navíc si o nás návštěvy pomyslí ledacos.

Souznění s lednovou přírodou

Když jsem doma všechno vysypala, zbavila jsem zelené větve zlatých řetězů, vybrala polámané jmelí a červené stužky. Prostě jsem zrušila vánoční zeleno-červeno-zlatou kombinaci. Protože přišel leden a my jsme zvyklí, že lednová krajina září bílým sněhem nebo hledíme na hnědou půdu, staré uschlé listí a zeleň jehličnanů, rozhodla jsem se pro jemnou kombinaci zelené a neutrálních zemitých barev.

Využila jsem několika bílých řetězů, nepoužitých bílých stuh na dárky a velmi se mi hodila mísa suchých šišek, které jsem do chvojí na girlandy naaranžovala. Přidala jsem svícny s bílými svícemi a doplnila vázami a dalšími kousky z čistého průzračného skla. A jak se najednou hodily umělé bílé růže, které jsem jen tak koupila někdy před Vánocemi, protože se mi prostě líbily…

A když vládne mrazivá zima…

Abych dodala obývacímu pokoji tu správnou zimní hřejivou atmosféru, rozložila jsem na pohovce a křeslech nejen teplé deky, ale také polštáře s pletenými povlaky. Už jen při pouhém pohledu na ně si v sobě člověk vyvolá zimní náladu, hřejivý pocit pleteného svetru. Ano, svetru, protože jsem si povlaky upletla na silných jehlicích z opravdu silných přízí v zemitých barvách. Na letní dovolené to byla příjemná relaxace, pletla jsem stále hladce, obrace a pouze uprostřed povlaku jsem si dala záležet na pruhu s pěkným vzorem. Naštěstí jsou pletené povlaky na polštáře k dostání v obchodech, takže je mohou získat i ti, kdo nemají čas se věnovat pletení. A lednový obývací pokoj tak může dostat hřejivý outfit.