Duha ve vašem jídelníčku aneb barvy zdravého stravování

Začíná vám vaše každodenní strava připadat mdlá a nevýrazná? Možná je čas na váš talíř přidat trochu barev. Nejenže zářivě barevné jídlo vypadá (a chutná) lépe, ale různé barvy ovoce a zeleniny znamenají, že tyto druhy obsahují také různé vitamíny a minerály. Žádná potravina sama o sobě nám nedokáže dát všechny živiny, které potřebujeme, takže konzumovat jídla různých barev je snadnou cestu, jak se vyhnout nedostatku.

Síla červené barvy

Červené papriky, rajčata, brusinky, maliny, rebarbora, granátová jablka nebo řepa jsou všechny zdrojem antioxidantů jako vitamín A (beta karoten), vitamín C, mangan a vláknina. Prospívají zejména srdci, ale i celkovému zdraví. Navíc červená jablka obsahují quercetin, látku pomáhající při nachlazení, chřipkách a alergiích a rajčata, vodní meloun a červený grep zas lykopen, rostlinné barvivo s protirakovinnými vlastnostmi.

Připravte se na oranžovou

Pokud se posuneme po barevném spektru jen o trochu dále, najdeme dýně, tykve, mrkve, sladké brambory, ananasový meloun, oranžové papriky, nektarinky, broskve a samozřejmě pomeranče. Stejně jako červené ovoce a zelenina, rovněž tyto druhy jsou plné „céčka“ (hlavně citrusové plody) a některé, jako mrkev, též vitamínu A, prospívajícího očím. Dále v oranžových potravinách objevíte draslík, vlákninu a vitamín B6.

Řekněte ano žluté

Asi nejtypičtějším zástupcem jsou banány, výborný zdroj vlákniny pro dobré zažívání, draslíku chránícího před křečemi a vitamínu B6. Další žluté potraviny jsou některé typy dýní, tykví a žluté papriky. Mj. obsahují mangan, hořčík a vitamín A.

Jeďte na zelenou

Obecně řečeno všechny druhy zelené zeleniny byste měli zařadit do svého každodenního jídelníčku. Zaměřte se především na špenát, brokolici a chřest. Obsahují lutein pro dobrý zrak a folát (kyselinu listovou), který podporuje reprodukci buněk a slouží jako prevence vad nervové trubice u ještě nenarozených dětí.

Modrá je dobrá

Borůvky jsou známé jako jeden z nejsilnějších antioxidantů. Do kategorie modré můžete zařadit také vodu. Voda reguluje tělesnou teplotu a díky ní živiny putují do všech orgánů. Dále dopravuje kyslík do buněk, odvádí odpad z těla a chrání klouby a orgány.

Dopřejte si fialovou

Ostružiny, vinná réva, rybíz, rozinky a pochopitelně švestky jsou nadupané antioxidanty. Za fialovou barvou stojí antokyaniny mající celou řadu zdravotních účinků, např. slouží jako prevence před infekcí močových cest, sklerózou či neurodegenerativními onemocněními, brání růstu bakterií, zlepšují fungování očí a mozku, podporují zdraví cév a krvetvorbu, jsou tedy vhodné při křečových žilách a anémii.

Nezapomeňte ani na fialovou zeleninu, jako čekanka, lilek, červené zelí, fialové brambory a fialovou mrkev, bohatou na vitamín A a flavonoidy.

Ani bílá nesmí chybět

Cibule, česnek a pórek jsou bílé kvůli alicinu, složce obsahující síru. Je odpovědná i za charakteristické štiplavé aroma česneku a chrání před vznikem aterosklerózy (kornatění tepen) a chorob srdce, snižuje hladiny špatného cholesterolu (LDL) a zvyšuje hladiny dobrého cholesterolu (HDL), účinkuje proti kvasinkám typu Candida albicans a dalším bakteriím.

Do kategorie bílé patří též květák, tuřín a pastinák, v nichž najdete vitamíny C a K, kyselinu listovou a vlákninu.