Druhy čajů a jejich příprava

Pod pojmem čaj si dnes téměř každý představí nápoj vyrobený louhováním různých rostlin a bylin. To však není tak úplně pravda. Tento výraz je označením nápoje vyrobeného pouze z listů rostliny čajovníku. Čajovník je stálezelený keř dorůstající ve volné přírodě 5 – 30 m. Na plantážích se však pěstuje do výše jednoho metru, aby byl usnadněn sběr listů.Mezi nejznámější země produkující čaj patří především Indie, Pákistán, Srí Lanka, Čína, Japonsko, Nepál, Indonésie, Austrálie, Argentina a Keňa. V tomto článku se podíváme na druhy čajů a jejich správnou výrobu.

ČERNÝ ČAJ

Snad nejrozšířenějším druhem čaje, je ten černý. Má silnější aroma a vůni především z důvodu, že listy čajovníku prochází delší oxidací, než u čajů zelených a bílých. V Číně se černý čaj označuje jako červený.

Příprava je velmi jednoduchá. Zalévá se vodou o teplotě 100 °C. Síla čaje závisí na době louhování. Pokud chceme slabší chuť na povzbuzení, doporučuje se louhovat 2-3 minuty. Pokud chceme čaj silnější, louhujeme většinou 5 minut. Z jedné dávky čaje vyrábíme pouze jeden nálev. Jinak by ztratil chuť. Černý čaj velmi dobře působí na zažívání.

ZELENÝ ČAJ

Velkou oblibu si u nás získává čaj zelený. Ten prošel minimální oxidací, proto je také někdy nazýván jako „pravý čaj“. Má blahodárné účinky na lidský organismus a působí jako prevence mnoha nemocí. Příprava je jen o trochu složitější než u čaje černého.

Vodu přiveďte k bodu varu a poté nechte zchladnout na 80 °C. Pokud byste zelený čaj přelily vařící vodou, zhořkl by, neboť by vypustil třísloviny. Doba louhování závisí na druhu zeleného čaje. Nejlepší je poradit se hned při koupi s prodejcem. Průměrně to bývá ale pouhá minuta.

ŽLUTÝ ČAJ

Žlutý čaj u nás není až tak známý. Je to buď čaj polooxidovaný nebo se tvoří smícháním nejlepších čajů z každé provincie – tzv. Daň císaři. Je to čaj velmi aromatizovaný a velmi chutný. Jeho příprava je jednoduchá.

Žluté čaje se zalévají, stejně jako zelené, vodou o teplotě 80 °C a louhují se 3 minuty. Z jedné dávky je možné připravit i více nálevů.

BÍLÝ ČAJ

Bílý čaj si pomalu získává oblibu i u nás. Nicméně někteří se neshodnou v definici. Bílý čaj je buď takový, který je vyroben z pupenů a mladých lístků, které se pouze suší na slunci a nejsou nijak jinak zpracovány. Nebo takový, kdy jsou velmi mladé lístky a pupeny spařovány. Definice se však shodují v tom, že se jedná o čaj, který neprochází oxidací a má tudíž jemnější a méně aromatizovanou chuť, než čaj černý či zelený.

Bílý čaj se zalévá vodou o teplotě 90 °C a louhovat se nechává až 5 minut. Záleží na tom, jak silný ho chcete mít. Z jedné dávky tohoto čaje lze vyrobit až 3 nálevy.

Samozřejmě existuje další řada kombinací čajů, ale toto jsou ty nejčastější. Pokud si chcete vychutnat výborný čaj, a pořád si nejste jistí, že zvládnete jeho přípravu tak, abyste z čaje dostali to nejlepší, doporučuji zajít do profesionální čajovny. Zde dostanete nejen výborně připravený čaj, ale i rady a triky na přípravu toho nejlepšího. To vše v příjemném prostředí, které dokreslí dojem z dobrého čaje.